Néhány nappal ezelőtt különös dolog történt egy montenegrói halásszal, Gojko Mitroviccsal: egy fehér cápa akadt a horgára - írja az Index. Az Adriai-tenger különleges vendégét Kotor mellett találta meg a férfi, a partvidéktől 12 kilométerre, 115 méter mélyen. Bár a fehér cápák (Carcharodon carcharias) a Földközi-tenger élővilágához tartoznak, az Adriai-tengeren rendkívül ritka vendégnek számítanak. A faj ráadásul a kihalás szélére sodródott, ezért az eset értékes tudományos megfigyelésnek is számít.
A tengeri ragadozót a kotori Tengerbiológiai Intézet szakemberei azonosították egy fotó alapján, amelyet a halász Gojko Mitrovic juttatott el hozzájuk. Bár sokan azt hiszik, hogy a fehér cápa nem fordul elő az Adrián, természetes élőhelye az egész Földközi-tenger, így az Adriai-tenger is. Egyedszáma azonban jóval alacsonyabb, mint a múltban.
Legutóbb 2023-ban fogtak ki egy fiatal fehér cápát az Adrián.
Horvátország partjainál bukkantak az állatra és a halászok akkor nem engedték vissza a vízbe, hanem eladták egy étteremnek. A biológusok szerint a mostani esetben példamutató módon járt el a montenegrói halász, aki a veszélyeztetett állatot visszaengedte a természetes élőhelyére. Na de kell-e aggódniuk a pihenni vágyó magyaroknak amiatt, hogy az Adriai-tengerben találkoznak egy cápával?
A cápák, ráják és kimérák – vagyis a porcos halak – a világ legveszélyeztetettebb gerinces állatai közé tartoznak. A legfrissebb tudományos adatok szerint e csoportok fajainak több mint egyharmadát a kihalás fenyegeti. Az elmúlt évtizedekben jelentősen megnövekedtek a porcos halak megőrzésére irányuló erőfeszítések. Ennek egyik fő oka, hogy a tengeri ökoszisztémák megfelelő működése nagymértékben függ e halcsoport jelenlététől, mivel ők szabályozzák sok más tengeri élőlény populációját. A kotori Tengerbiológiai Intézet munkatársai a mostani esettel kapcsolatban kiemelték,
a nagy fehér cápa a világ egyik legismertebb állatfaja, és földközi-tengeri populációja kritikusan veszélyeztetett.
Előfordulása a Földközi-tenger térségében ma már rendkívül ritka, és az ilyen észlelések gyakran egyedi esetként jelennek meg a tudományos szakirodalomban. Az intézet adatai szerint az elmúlt közel 30 évben ez mindössze a harmadik példány, amelyet Montenegró vizeiben észleltek. Az utolsó fiatal példányt 2023-ban Horvátországban regisztrálták.
Bár a faj kifejlett egyedei potenciális veszélyt jelenthetnek az emberre, cápatámadások nagyon ritkán fordulnak elő. A Floridai Természettudományi Múzeum honlapján könnyedén megtekintheti bárki, hogy mikor és hol voltak cápatámadások világszerte, ez alapján pedig kijelenthető, hogy az Adriai-tengerben a legutolsó ilyen támadás 2008-ban esett meg.
Montenegróban eddig csupán egy cápatámadás történt ember ellen, a múlt század közepén. Megelőző intézkedésként ajánlott kerülni a hajnali úszást, a parttól való nagy távolságra történő fürdőzést, valamint a halászati tevékenységek közelében való úszást. Az Adria montenegrói oldalán rendkívül ritkák a támadások, és az utolsó halálos kimenetelű eset Horvátországban volt 1974-ben. Az utolsó ismert támadás az Adrián 2008-ban volt, a horvát Vis szigete közelében, nem halálos kimenetellel – akkor egy cápa támadott meg egy búvárt, aki kifogott halat vitt magával.
Mint minden vadállat esetében, itt sem lehet megjósolni, mikor és hol történhet esetleg újabb támadás.
Az Adrián és a Földközi-tenger más részein nemrég olasz kutatók végeztek kutatást annak érdekében, hogy felleljenek és megjelöljenek egy példányt e fajból. Többéves próbálkozás ellenére egyetlen nagy fehér cápa sem került elő. Ezek alapján aligha meglepő, hogy cápára halászni szigorúan tilos ezeken a vizeken – ehhez az egyezményhez csatlakozott az Egyesült Államok és Ausztrália is. Ha valaki mégis találkozik eggyel, azt jelentenie kell, és az állatot vissza kell engednie a vízbe. És hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy ne kelljen a vízben farkasszemet néznünk egy cápával?
- Ne ússzunk egyedül, mindig maradjunk csoportban!
- Ne menjünk messzire a parttól, főleg nyílt vízen!
- Kerüljük a kora reggeli és esti órákat, amikor a cápák aktívabbak!
- Ne ússzunk zavaros vízben vagy vihar után, mert ilyenkor a cápák zsákmány után kutatva közelebb merészkedhetnek!
- Ha cápa jelenlétét észleljük, azonnal hagyjuk el a vizet!
Érdemes figyelni a part menti figyelmeztetéseket is, medúzák, cápák és veszélyes hullámok bárhol lehetnek a tengerpart közelében. Egy kis körültekintéssel viszont mindenki tehet azért, hogy gondtalan legyen a pihenés.