A tavaszi jelentést a tanács elnöke, Monika Schnitzer ismertette Berlinben. A müncheni Ludwig Maximilian Egyetem közgazdasági összehasonlító intézetének elnöke közölte, hogy a remélt, minimális növekedés helyett nulla százalékkal számolnak. A testület szerint ennek fő oka az Egyesült Államok vámpolitikája. Schnitzer szerint a német gazdaságot a következő időszakban két tényező fogja jelentősen befolyásolni. Az egyik rövid távon az amerikai vámpolitika, míg a másik hosszabb távon a kormány rendelkezésére álló pénzügyi hitelcsomag.
A német gazdaság továbbra is a „gyengeség” szakaszában van.
Az amerikai importvámok negatívan befolyásolják a globális gazdasági tevékenységet, illetve a globális kereskedelmet – hangsúlyozza a tavaszi jelentés. Az amerikai piac általánosságban a legfontosabb az exportőrök számára, és ez rossz hír egy olyan exportra utalt ország számára, mint Németország, Ráadásul a német export várhatóan még tovább csökken az amerikai vámok várható és kiszámíthatatlan emelkedése következtében.
A tanács legutóbbi, 2024 végi jelentésében 2025-re 0,4 százalakos növekedést jósolt, amit most lefelé módosított. A jelentésből ugyanakkor kitűnt, hogy a Bölcsek Tanácsa a szövetségi kormány pénzügyi csomagjától vár pozitív impulzusokat: az 500 milliárd eurós, az alkotmány módosításával lehetővé vált hitelcsomag a gazdaság fellendítését, mindenekelőtt az infrastrukturális fejlesztéseket célozza. A testület úgy ítélte meg, hogy a csomag helyes felhasználás esetén lehetőséget nyújt a gazdaság élénkítésére. A jelentés kiemelte a gazdaságot terhelő akut problémák között a bürokrácia további csökkentésének, valamint a szerkezeti változások végrehajtásának szükségességét.
Az előrejelzés 2026-ban ismét növekedést vár: a pénzügyi alapok helyes felhasználása esetén Németország visszaállhat a növekedési pályára, de ebben az esetben is
2026-ban mindössze egy százalékkal nőhet majd a német GDP.
Az ötfős független testület tagjait a mindenkori kormány javaslatára az államfő nevezi ki. Megbizatásuk öt évre szól. A tanács két hivatalos jelentést tesz közzé évente, amelyek az előrejelzés mellett a gazdaság pillanatnyi állapotával foglalkoznak.