eur:
403.22
usd:
357.42
bux:
95457.93
2025. május 23. péntek Dezső
Hungarian forint money, Woman clutching a handful of banknotes, Large denominations, Inflation and financial situation in Hungary
Nyitókép: Andrzej Rostek/Getty Images

Bérmegállapodás: egyelőre egymással ellentétes gazdasági folyamatok zajlanak

A hároméves bérmegállapodás esetleges felülvizsgálatáról beszélt az InfoRádióban Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára és Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke.

A tavaly megkötött hároméves bérmegállapodás 2027 elejéig jelent előretekintést. Azt is vállalták a felek, hogy a minimálbér 2027. január 1-jétől el fogja érni a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Felmerült azonban a kérdés, hogy a lassabban beinduló gazdasági növekedés, a vártnál magasabb infláció és a lassuló bérszintemelkedés mellett tarthatók-e a vállalások.

Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára az InfoRádióban emlékeztetett: egyelőre az első három hónapról van adat, de ezekből még hosszú távú következtetést nem érdemes levonni.

„Folyamatosan figyelemmel kísérjük a gazdasági folyamatokat, hogy beindul-e a dinamikus gazdasági növekedés, mert az egész bérmegállapodás – de azt is mondhatnám, hogy az egész költségvetés – dinamikus gazdasági növekedésre épít. Ezt a pályát figyeljük, és amikor szükséges, akkor beavatkozunk. Egyelőre még nincs itt ennek az ideje” – emelte ki.

Hozzátette, hogy a bérmegállapodás szempontjából ellentétes folyamatnak számít az első három hónapban kissé felülteljesítő infláció – ami a növekedés után már csökkenésbe ment át – és az alulteljesítő gazdasági növekedés, ezért egyelőre tarthatónak gondolják a vállalásaikat. Ám nagyon sok minden fog változni még az első háromnegyed év végéig, igazán akkor lesz érdemes szerinte azzal foglalkozni, hogy a bérmegállapodásban foglaltak teljesíthetők-e, vagy pedig érdemes másik bérfelzárkoztatási pályát kijelölni a következő és az azutáni évre.

Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke szintén úgy látja, hogy az első negyedéves adatok még nem mérvadók. A megállapodás értelmében az első három negyedév összesített adatainak ismeretében lehet eldönteni azt, hogy szükséges-e a következő évre, évekre megállapított minimálbér korrekciója, vagyis az újratárgyalás. Emlékeztetett: kötelező újratárgyalni a megállapodást akkor, ha az abban szereplő makrogazdasági mutatókban legalább egyszázalékos eltérés van, akár lefelé, akár felfelé. Ha nem tárgyalják újra a felek a megállapodást, vagy nem jutnak eredményre a tárgyalások során, akkor automatikusan az eltérés mértékének megfelelő korrekciót kell elvégezni.

„Ez nyilvánvalóvá teszi azt, hogy mind a munkaadói, mind a munkavállalói, mind a kormányzati oldal részéről elengedhetetlenül szükséges az, hogy konstruktívan újratárgyaljuk ezt a megállapodást, ha az adatok ezt indokolttá teszik" – mondta Mészáros Melinda. Hozzátette: van még egy fontos lépés az év végén, méghozzá a garantált bérminimum összegének megállapítása 2026-ra.

A szakszervezeteknek egyelőre nincs álláspontjuk a gazdasági folyamatok alakulásával kapcsolatban, hiszen folyamatosan mozognak azok a mutatók, amelyeket figyelembe kell venni, és jelentős az eltérés mind a GDP, mind pedig az infláció vonatkozásában azokhoz a mérőszámokhoz képest, amiket 2024 novemberében a megállapodás aláírásakor aktuálisak voltak.

„Bízunk abban, hogy kisimulnak ezek a gazdasági folyamatok a második, harmadik negyedévben. A bértárgyalások során korábban is bevártuk a harmadik negyedéves adatokat, abból összesítve tudunk majd képet, prognózist felvázolni 2026-ra” – fogalmazott a szakszervezeti vezető, hozzátéve, hogy nyilván nagyon komoly érvek és ellenérvek fognak elhangozni az őszi tárgyaláson. Ráadásul ezek a mutatók gyakorlatilag ki is olthatják egymást, ha a lefelé és fölfelé irányuló eltérés azonos – jegyezte meg, hozzátéve, hogy reményeik szerint addigra már kedvezőbb képet fognak látni, és nem kell eltérniük az eredeti bérmegállapodástól.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Oeco-index: Magyarország világviszonylatban az első harmadban van, továbbra is a fejlett országok közé tartozik

Oeco-index: Magyarország világviszonylatban az első harmadban van, továbbra is a fejlett országok közé tartozik

Magyarország globálisan a 35., míg az EU-tagállamok között a 18. helyet foglalja el, és többek között megelőzi Romániát, Lengyelországot, Olaszországot, Lettországot és Szlovákiát is. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója az InfoRádióban elmondta: az Oeco-index alakulásában egyre inkább megfigyelhető a geopolitikai feszültségek és a háborús konfliktusok hatása, ami sok ország esetében a mutató csökkenéséhez vezetett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.22. csütörtök, 18:00
Both Miklós
a Hagyományok Háza főigazgatója
Javult a hangulat az amerikai tőzsdéken, de csak a Nasdaq zárt pluszban

Javult a hangulat az amerikai tőzsdéken, de csak a Nasdaq zárt pluszban

Szerdán lefordultak az európai és az amerikai részvénypiacok, főként az amerikai tőzsdéken volt nagy az esés, az amerikai gazdasággal és államadóssággal kapcsolatos fokozódó aggodalmak miatt kerültek nyomás alá a részvénypiacok. A rossz hangulat csütörtök reggel az ázsiai tőzsdékre is átragadt, az amerikaihoz hasonlóan az ázsiai piacokon is a technológiai részvények vezették az esést, majd az európai piacok is esésekkel zártak. A kockázatvállalási hajlandóságot tovább csökkentette az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatok körüli bizonytalanság, valamint egy jelentés, amely szerint Oroszország nem siet befejezni az ukrajnai háborút. Csütörtökön napközben óvatos hangulatjavulás látszott az amerikai tőzsdéken, a Nasdaq végül pluszban zárta a kereskedést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×
OSZAR »