eur:
403.69
usd:
355.36
bux:
95426.77
2025. május 23. péntek Dezső
fotó: ceglédi rendőrség
Nyitókép: ceglédi rendőrség

Így osztják el a határon túli programokra szánt közpénzt jövőre

A Fidesz-kormány 15 év alatt megtízszerezte a határontúli magyarok támogatásának összegét - hangzott el a 2026-os költségvetési tervezet parlamenti vitájában.

A 2026-os költségvetés több mint 90 milliárd forintot szán a külhoni magyarok támogatására, ami a 2010-es összeg megtízszerezését jelenti - mondta Pánczél Károly, az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának fideszes elnöke.

"A politikai és a pénzügyi akarat is megvan a nemzet egyben tartásához és prosperitásának megteremtéséhez. A 2010 óta tartó nemzetegyesítés, a nemzeti összetartozás ügye sikertörténet lett, és elmondhatjuk azt, hogy a 100 év magány véget ért" - fogalmazott.

A Miniszterelnökség nemzetpolitikai feladataira 8,7 milliárd forint jut, egymilliárddal több, mint idén. Az Agrárminisztérium is támogat nemzetegyesítő törekvéseket, csaknem 1,3 milliárd forintból, hiszen a határon túli magyarság jelentős része vidéki térségben él.

A Belügyminisztérium a határon túli magyarok egészségügyi ellátásának biztosításához járul hozzá 60 millió forinttal - részletezte Pánczél Károly.

"A Külgazdasági és Külügyminisztérium majd' 4 milliárd forintos kerettel áll pénzügyileg nemzetpolitikai célok mellett jövőre. A határon túli gazdaságfejlesztési, egyéb fejlesztési és kutatási programok támogatásának kerete 1 milliárd 75 millió forint lesz.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium 1,7 milliárd forintot tervez nemzetpolitikai célokra, de

a legnagyobb tétel a Bethlen Gábor Alapkezelő fejezete, amely jövőre 74,1 milliárdos költségvetési támogatással gazdálkodhat

- mondta Pánczél Károly, az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának fideszes elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Both Miklós: a múlt értékeit a jelenben kell újraértelmezni

Both Miklós: a múlt értékeit a jelenben kell újraértelmezni

A népművészet klasszikus gyűjtői korszakának vége, de a hagyományok tovább élnek – immár intézményi keretek között és digitális formában is. Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója szerint a néptánc és a kézművesség nemcsak a múlt, hanem a jövő része is lehet, ha képesek vagyunk újraértelmezni és innovatív módon továbbadni örökségünket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.26. hétfő, 18:00
Rosonczy-Kovács Mihály
a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×
OSZAR »