eur:
403.78
usd:
355.31
bux:
95426.77
2025. május 25. vasárnap Orbán

Mély válságban az EBESZ

Fennállásának legsúlyosabb válságához érkezett az EBESZ, miután nem közeledtek az álláspontok a szervezet ljubjanai külügyminiszteri értekezletén. Veszélybe kerülhet a közös zárónyilatkozat elfogadása is.

Az 55 tagországot tömörítő Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) életében a legnagyobb problémát továbbra is az jelenti, hogy orosz csapatok állomásoznak Moldovában és Grúziában, és több ország is ellentétesen ítéli meg a szervezet választási megfigyelői tevékenységét.

Az orosz külügyminiszter a szervezet mélyreható reformját sürgette. Szergej Lavrov szerint az EBESZ részrehajló és egyoldalú, működése pedig nem hatékony.

Az orosz diplomácia vezetője úgy vélte, hogy a szervezet túl nagy súlyt fektet emberi jogi ügyekre, s közben elhanyagolja a biztonsági és a gazdasági kérdéseket. Bizonyos esetekben elhanyagolja a kisebbségek, például "a másodrendű állampolgárokként kezelt" lettországi és észtországi oroszok védelmét is - tette hozzá Szergej Lavrov.

A politikus éles szavakkal bírálta a szervezet választási megfigyelői tevékenységét. Az Egyesült Államok határozottan visszautasította a vádakat.

A kialakult helyzet miatt keddre virradó éjjel a szervezet soros elnöki tisztét betöltő Szlovénia külügyminisztere, Dimitrij Rupel egyfajta válságtanácskozásra hívta össze a diplomatákat abban a reményben, hogy mégis sikerül konszenzust elérni. A háromórás tanácskozást követően Rupel elismerte, hogy közeledtek ugyan az álláspontok, a zárónyilatkozat azonban továbbra is kérdéses.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.26. hétfő, 18:00
Rosonczy-Kovács Mihály
a Nézőpont Intézet külügyi igazgatója
Jön a nagy visszatelepítés: ez lehet a jövő gazdaságainak egyik legmeghatározóbb trendje

Jön a nagy visszatelepítés: ez lehet a jövő gazdaságainak egyik legmeghatározóbb trendje

Az utóbbi évtizedben számos kihívás késztette arra a vállalatokat, hogy visszatelepítsék működésüket saját hazai piacukra. Donald Trump és más protekcionista kereskedelempolitikai szemléletű vezetők megválasztása, a kereskedelmi konfliktusok gyakoribbá válása, a nyugati hatalmak és Kína közt fokozódó feszültség, a Covid19-járvány során tapasztalt ellátási zavarok és a vállalati zöldítési törekvések mind hozzájárultak ahhoz, hogy a privát szektor is egyre inkább a rugalmasságra és ellenállóképességre fókuszáljon. Mindez a termelés áthelyezésének különböző formáiban valósul meg, amelyek közül kiemelkedik a reshoring, a vállalati tevékenységek hazai piacokra való visszatelepítése. Az Energiastratégia Intézet nearshoring sorozatának 6. része.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×
OSZAR »