Folytatódik itthon a hőség igen magas hőmérsékleti értékekkel. Ám ilyenkor annak, aki autóval indul utazásra vagy napi használatra tart gyógyszert a kocsijában, néhány dologra nagyon figyelnie kell.
A készítmények mellékletében általában az olvasható, hogy minden gyógyszert eredeti csomagolásában száraz, hűvös, fénytől védett helyen, gyerekektől elzárva kell tartani, de persze utazások során kénytelenek vagyunk ettől eltérni.
Az InfoRádióban Kozma Ákos doktor elmondta: lehetőség szerint arra kell törekedni, hogy ezeket a gyógyszereket ne tegyük ki nagyobb hőingadozásnak sem, azaz utazáskor a gyógyszereket tartalmazó csomagokat ne a csomagtartóban szállítsuk, hanem inkább egy külön kis táskában az utastérben, ott is lehetőleg napfénytől védett, száraz helyen. Ugyanez igaz a buszos utakra is. Ha hosszabb időre megállunk pihenni, enni, akkor se hagyjuk a gyógyszereket az autóban, buszban, hanem vigyük magunkkal, és lehetőleg árnyékos helyen tároljuk.
"Mindez azért fontos, mert a gyógyszerek nagy részét optimálisan szobahőn kell tárolni, ugyanis az ettől eltérő hőmérsékleten a szer hatóanyaga vagy a segédanyagai is bomlásnak indulhatnak, és egyrészt veszíthetnek a hatáserősségükből, másrészt pedig akár káros bomlástermékek is keletkezhetnek" – figyelmeztetett az InfoRádió Orvosmeteorológiai Percek magazinjában Kozma Ákos doktor. Megjegyezte: minden utazás előtt érdemes elolvasni a betegtájékoztatókat, és ezek figyelembevételével kell nekiindulni.
A hűtőben tárolandó gyógyszereknél még szigorúbbak a követelmények, ezeket lehetőleg hűtőtáskában kell szállítani.
Általános tanácsként végül elmondta: amennyiben egy gyógyszer halmazállapotában vagy színében bármilyen változást észlelünk, akkor inkább kerüljük a bevételét.