Infostart.hu
eur:
398.96
usd:
340.99
bux:
99997.81
2025. július 10. csütörtök Amália
Moving the crops from farm fields to the grain elevators and beyond.
Nyitókép: Laura Hedien/Getty Images

Nem ürülnek a szlovák raktárak sem az olcsó ukrán gabona miatt

Feszültek a szlovákiai gazdák, nem tudják értékesíteni a terményüket, mivel a szlovákiai raktárakat megtöltötte az olcsó ukrán gabona, ráadásul néhány hónap múlva kezdődik az aratás. A lengyelek is hasonló cipőben járnak, ezért az Ukrajnával szomszédos országokkal együtt az ukrán gabona behozatalát korlátozó megoldásokat szorgalmaznak.

Az ukrán gabonát eredetileg az élelmiszerhiánnyal küzdő, főként afrikai országoknak szánták, nagy mennyiségű, gyakran kétes minőségű ukrán termék került azonban a szlovákiai tárolókba is, tisztességtelen konkurenciát teremtve az itteni gazdáknak.

A szlovákiai raktárakban maradt jelentős mennyiségű gabona és a növekvő termesztési költségek miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik az itteni gazdákra, akiknek a tavalyról fennmaradt gabonán is minél hamarabb túl kellene adniuk, hiszen közel három hónap múlva kezdődik az újabb aratás.

Csicsay Péter komáromi növénynemesítő szerint a bajt igazából nem az jelenti, hogy a raktárak tele vannak, hanem hogy nem ürülnek. „Egyszerűen nem mozog az áru. Az ukrán gabona miatt elveszítettük a hagyományos piacunkat, ez pedig komoly probléma lehet” – mondta a szakember.

Az Európai Unió a háború által sújtott Ukrajnán, valamint az élelmiszerimportra rászoruló afrikai és közel-keleti országokon próbált meg segíteni azzal, hogy feloldotta az Ukrajnából származó árukra kivetett vámokat.

A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara szerint az eredeti elképzelések alapján az ukrán gabona Szlovákián keresztül is áramlott volna tovább a súlyos élelmiszerhiánnyal küzdő országokba.

Nagy mennyiségű, gyakran kétes minőségű ukrán gabona és repcemag került azonban a szlovák piacra is, ami az árak zuhanásához vezetett.

Boris Kollár házelnök szerint Szlovákiában, Lengyelországban és Magyarországon is spekulánsok és kereskedők a helyzetet kihasználva felvásárolták az olcsó ukrán gabonát, s ezzel ellehetetlenítik a hazai gazdákat.

Három hónappal az aratás előtt még az érsekújvári gabonaraktárak sem ürültek ki, holott az év ezen időszakára általában már kiüresednek. Juraj Hatala érsekújvári gazda szerint már megfelezték az árakat, de továbbra sincs érdeklődés a szlovák gabona iránt. A vevők inkább az Ukrajnából származó, sokkal olcsóbb gabonát részesítik előnyben.

„Az igazán nagy gond akkor lesz, ha szeptemberben megkezdődik a napraforgó és a kukorica betakarítása, és nem lesz hová raknunk”

– mondta Hatala.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdán Varsóban bejelentette, hogy az Ukrajnával szomszédos országok az ukrán gabona behozatalát korlátozó megoldásokat szorgalmaznak az Európai Bizottságnak címzett levelükben. A kormányfő elmondta, a bizottság azonnali cselekvését sürgető levél megfogalmazásáról az Európai Tanács legutóbbi ülése során állapodott meg az Ukrajnával szomszédos országok kormányfőivel.

A magyar és európai élelmiszer-piac helyzetéről az alábbi Aréna-beszélgetésben hallhat részleteket:

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.11. péntek, 18:00
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
Emelkedéssel zárt Amerika

Emelkedéssel zárt Amerika

A héten minden az amerikai vámok körül forog, tegnap Donald Trump legalább hét újabb országnak küldött levelet a vámok ügyében, és 50 százalékos vámot jelentett be Brazíliára. A befektetőket azonban nem igazán rendítette meg a bejelentések sorozata, inkább az a narratíva erősebb, hogy idővel megszülethetnek a kereskedelmi megállapodások az egyes országokkal. Ennek megfelelően tőzsdéken is kedvezőre fordult a hangulat, Ázsiában többnyire emelkedtek a piacok, és Európában is többnyire folytatódott az erősödés. A magyar tőzsde ma ismét rekordot döntött, miután a BUX index tegnap története során először lépte át a 100 000 pontos szintet. Az USA-ban enyhe pluszban zártak a tőzsdék.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 10. 20:09
×
×
×
×
OSZAR »