Hőkamerás drónokkal szeretnék megvédeni az őzgidákat és minden földön fészkelő állatfajt attól, hogy a nagyszabású kaszálások áldozataivá váljanak. Az Országos Magyar Vadászati Védegylet (OMVV) drónszakbizottsága az egész országra tervezi kiterjeszteni az akcióprogramot a vadgazdálkodásban.
„Munkához láttak a kaszálógépek, nagy területeket vágnak le egyszerre, és sajnos folyamatosan jelentkező probléma, hogy ennek áldozatul esnek őzgidák, madarak, más állatok” – mondta az InfoRádióban Szabó László, a bizottság elnöke. Hozzátette,
nagyon jó példák vannak már Ausztriában, Németországban, Svájcban a dróntechnológiás vadvédelemmel kapcsolatban, és Magyarországon is ezt szeretnék bevezetni.
A bizottsági elnök szerint vannak már egyéni kezdeményezések, de országos összefogás még nincs, így szinte a nulláról kell kezdeni a programot. Szabó László kifejtette, sok helyen és szervezetnél járt már ez ügyben: az Agrárminisztériumnál, az agrárkamaránál, a Gödöllői Egyetemnél, a vadászkamaránál, és elmondása szerint mindenki támogatta a drónprogramot. Leszögezte, bízik benne, hogy akár egy-két évben belül sikerül országosan kiterjeszteni a kezdeményezést.
A szükséges drónok megvásárlása vadgazdálkodási alappályázaton keresztül, a vadászkamara révén már folyamatban van, 72 eszközre érkezett be sikeres pályázat – fűzte hozzá Szabó László. A mostani, hideg idő segíti a hőkamerás drónfelderítést, de nyáron csak a hajnali órákban lehet hatékonyan használni ezeket az berendezéseket. Mint mondta, főleg a földön fészkelő madarakra és fészekaljakra, nyulakra, őzekre, szarvasborjakra leselkedik veszély, utóbbiak szintén hajlamosak rá, hogy az aljnövényzetben rejtőzzenek el – jegyezte meg a szakember. Emellett szeretnék bevonni a programba a civil társadalmat is, hiszen ezzel nemcsak az őzgidákat, hanem az egész természetet óvják.